Podle čeho vybírat dveřní kování?

Kování a kliky ke dveřím mohou být krásným doplňkem nejen našich dveří, ale i celého interiéru. Díky téměř nekonečné nabídce na trhu jsou k dispozici varianty tvarů i povrchů, díky kterým můžeme sladit kliky s ostatním kováním v interiéru.

Typy dveřního kování

Základní rozdělení kování na dveře je podle použití v interiéru nebo na vchodové dveře, kde má kování sloužit zároveň jako bezpečnostní prvek. Dále se kliky rozdělují podle designu. Základní charakteristika je podle tvaru – štítové kování a rozetové kování. Rozety jsou jednotlivé, nespojené díly kování. Na jedné rozetě je klika a na druhé vložka pro klíč.

kovani cobra stitove kovani cobra rozetove

 

 

 

 

 

 

Štítové kování x rozetové kování

Co bychom měli vědět před nákupem kování?

Pokud nakupujeme štítové kování je bezpodmínečně nutné znát rozteč kování. Podle ní se určuje vzdálenost otvoru pro kliku a pro zámek v našich dveřích. Nestačí znát výrobce, ani přesný typ, protože většina dveřního kování se vyrábí ve 3 délkách rozteče – 72, 90 a méně obvyklých 92 mm.

roztec dverniho kovani

Bezpečnostní kování

Pro vstupní dveře potřebujeme speciální bezpečnostní kování. Míra jeho odolnosti proti překonání se určuje bezpečnostní třídou, kterou stanovuje certifikát NBÚ na stupnici 1 až 4. Čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. Obecně se dá doporučit takový postup, aby bylo bezpečnostní kování, cylindrická vložka i dveře na stejné bezpečnostní úrovni. Jinými slovy, nemá cenu kupovat drahé kování k nejlevnějším dveřím a naopak.

bezpecnostni-kovani-r1-rostex       bezpecnostni tridy kovani